چاپ        ارسال به دوست

برگزاری دوره پودمانی سیاس_تابستان 96

با توجه به اهمیت شناخت شناسی از مباحث و مسایل سیاسی جبهه شناسی، دشمن شناسی، ولایتمداری، ظلم ستیزی و مقاومت در دفاع از حق و اتکاء به ایمان می تواند از پیامدها و نتایج داشتن بصیرت سیاسی درست به حساب آید. بنابراین بصیرت سیاسی یعنی آگاهی به زمان و مکان، فهم سیاستهای رایج دنیا و دشمن شناسی که اگر کسی از آن برخوردار باشد، در تحلیل رویدادها و درک وقایع قریب الوقوع و پیش بینی روند امور به سلاحی مجهز است که می تواند بر پدیده های سیاسی اشراف بیشتری نسبت به سایرین پیدا بکند.به همین خاطر از بین موضوعات مطرح شده برای دوره پودمانی که شامل موضوع زنان،مهدویت و تفسیر، جهاد و فضای مجازی پیشنهاد شد موضوع علوم سیاسی با رویکرد بصیرتی و فهم صحیح از مسایل سیاسی و انجام تحلیل سیاسی انتخاب شد.

علت انتخاب موضوع سیاسی ضمن اهمیت و ضرورت خود مطلب برای ارتقای دانش و بینش معرفت جویان می باشد که ضمن شناخت کامل و جامعی به صورت دانشی و بینشی از موضوعات و مباحث سیاسی داشته باشندتا قوه تحلیل و جهان بینی نسبت به مسایل سیاسی به عنوان جوان مومن انقلابی و طراز انقلاب اسلامی لازم و ضروری است.

فلذا به تعبیر رهبری اگر اين مدل و نگاه کلان سياسي به درستي شکل بگيرد، آن وقت خيل عظيم جوانان مؤمن که «جزو معجزات انقلاب 31/5/95» هستند، با نگاه به افق و آرمان ها در چارچوب اصول و راهبردها و با توجه به واقعيت ها به خوبي تشخيص مي دهند «که چه کسي دارد ما را به کجا ميبرد، به کجا دعوت ميکند، به کجا ميکشانَد. آيا به سمت اهداف اسلامي داريم حرکت ميکنيم؟ به سمت تدینِ روزافزون جامعه داريم حرکت ميکنيم؟ يا آن چنان که دشمن مايل است، به سمت بي مبالاتي بيشتر حرکت ميکنيم، به سمت دلباختگي بيشتر به اقطاب مخالف دين داريم حرکت ميکنيم.31/5/95» اين شاخص هاست که سازنده تحليل درست سياسي است. با اين نگاه کلان سياسي است که جوان مؤمن و انقلابي در تعيين نسبت خود با مصاديق (افراد و جريانهاي سياسي) نيز تصميم منطقي و عاقلانه خواهد گرفت و «معلوم ميشود که بايستي با زيد باشيم يا با عمرو باشيم، يا از اين حمايت کنيم يا از آن حمايت کنيم 3 /5 /95»

طبق فرایند تعریف شده در دوره پودمان به شرح زیر می باشد.

دوره تابستان 12ساعت آموزشی می باشد که شامل 6ساعت کلاس و 6ساعت مهارت که شامل پژوهش،مباحثه و هسته های تربیتی می باشد.

طبق ضرروت موجود و بر اساس هدف دوره پودمان سه مبحث برای دوره سیاسی مشخص گردید.

1.جریان شناسی سیاسی معاصر؛یکی از ملزومات برای فهم صحیح و عمیق از مباحث سیاسی،آشنایی با شخصیتها،جریان ها و  رویدادهای گذشته کشور می باشد تا افراد درک مناسب و ذهنیت شفافی به مباحث جاری و معاصر داشته باشند.یکی از خطاهایی که افراد در فهم و تحلیل سیاسی دارند عدم فقر اطلاعات نسبت به تحولات سیاسی گذشته می باشند.مقام معظم رهبری در یک دهه ی گذشته به طور اکید اصرار و دعوت به مطالعه داشتند، خوانش تاخیر معاصر بود.جریان شناسی سیاسی معاصر از نهضت مشروطه اغاز شده و تا به امروز به صورت تحلیلی و توصیفی توسط استاد مبرز و مسلط ارائه میشود.

2.صحیفه خوانی،یکی از آثار ارزشمند و گرانبها که گنجینه ی مهم برای انقلاب و انقلابیون و چراغ راه جمهوری اسلامی است بیانات و تفکر امام خمینی (ره) است که در صحیفه ایشان متبلور است و متاسفانه در چند سال گذشته مورد غفلت و مهجوریت قرار گرفته است.فلذا اشراف و فهم صحیح منظومه ی فکری حضرت امام برای ماندن در خط انقلاب و شناخت گروه ها و جریان های مختلف لازم و ضروری است.مقام معظم رهبری به صورت اکید بر مطالعه و دقت در بیانات و اندیشه ی حضرت امام تاکید داشتند و هشدار دادن دوری از تفکرات امام باعث خواهد شد ملت سیلی محکمی خواهد خورد و نباید به امام مانند میراث فرهنگی نگاه کرد و امام زنده و حاضر در بطن انقلاب حضور دارند.

3.غرب شناسی با رویکرد جامعه شناختی و بصیرت افزایی؛یکی از الزامات دنیای امروز شناخت از جهان و غرب به معنای اخص آن است.در100ساله گذشته غرب و جریان غرب گرا اندیشه های مختلفی به ملتها و دولتها تزریق کرده و امروز نقطه مقابل اسلام همین تفکر غرب و لیبرال است.یادگیری و شناخت از جهان بینی و مکاتب و نظرات غربی از مستلزامات فهم صحیح از محیط پیرامون و نحوه ی مواجهه با این اندیشه های باطل است

.

 


١٤:١٦ - يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٦٦٦٩٧    /    تعداد نمایش : ٣٩٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
ساعت
تقویم
اوقات شرعی