اخبار > برگزاری سفر آموزشی و تربیتی مشهد مقدس
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سفر آموزشی و تربیتی مشهد مقدس

سفر وسیله شناخت است، هم شناخت خود و هم شناخت دیگران چون رنج ها و سختی های مسافرت و حالت های فوق العاده، جوهره انسان را می نمایاند و خصلت های درونی بروز می کند؛ حتی انسان میزان تحمل و مقاومت و کاردانی و تجربه خود را هم در سفر می تواند محک بزند.

حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مرکز شیراز دومین سفر آموزشی_ فرهنگی مشهد مقدس با شرکت 44 نفر از معرفت جویان را در تاریخ 17 الی 29 خرداد ماه مصادف با میلاد امام حسن (ع) و لیالی پر برکت قدر برگزار نمود.

برنامه های این اردو با رویکرد آموزشی و تربیتی با محوریت جایگاه، اثرات و چگونگی انس با قرآن چند ماه پیش از زمان برگزاری آن، برنامه ریزی گردید و در طول اردو انجام پذیرفت.

 

اهم برنامه های  اجرا شده  در این سفر به شرح زیر می باشد:

1-         برگزاری دوره مطالعاتی برگرفته از کتابهای آقای علی صفائی حائری

2-         برگزاری جلسات تدبر در قرآن با حضور اساتید مجرب

3-         برگزاری حلقه های معرفتی (گعده) شبانه در حرم مطهر امام رضا(ع)

4-         دیدار با یکی از علمای شیعه (آیت الله سید جعفر سیَدان )

5-         برگزاری کلاس آداب زیارت در حرم مطهر

6-         بازدید از آئین نمایشی راز روزبه

7-         بازدید از فرهنگسرای پارک موضوعی زیارت

8-         برگزاری برنامه حرم شناسی در حرم مطهر

9-         برگزاری مسابقه کتابخوانی

10-       برپایی کتابخانه سیار

11-       اهداء بسته های فرهنگی

12-       برگزاری برنامه تفریحی (سرزمین موج های آبی)

روز اول / چهارشنبه 17/3/96

اهداء بسته فرهنگی به معرفت جویان

بسته های فرهنگی با توجه به وضعیت تاهل معرفت جویان به سه قسم 1-پوشه های زرد رنگ ویژه مجردین حاوی سی دی فعلا مجردها ، ویژه نامه شوق دیدار ، هدیه سفر، فرم نظرسنجی و سین برنامه های سفر 2- پوشه های آبی رنگ ویژه معرفت جویان متاهل بدون حضور همسر که حاوی سی دی ویروس های زندگی مشترک (استاد: دکتر سیما فردوسی) ، ویژه نامه شوق دیدار ، هدیه سفر، فرم نظرسنجی و سین برنامه های سفر 3- پوشه های قرمز رنگ ویژه همسر معرفت جویانی که در سفر حضور داشتند حاوی سی دی ارتباط موثر در خانواده (استاد: دکتر شاهین فرهمند)، ویژه نامه شوق دیدار ، هدیه سفر، فرم نظرسنجی و سین برنامه های سفر تنظیم و توزیع گردید.

در طي مسير حاج آقا کوهی ابتدا سخن خود را با معرفت جویان حول موضوع ویژگی های اخلاقی سفر آغاز نموده و در ادامه با مطرح کردن دو شبهه در ارتباط با امام رضا (ع) در ذهن معرفت جویان ایجاد سوال و دغدغه نمودند.

هم چنین مسابقه کتابخوانی، ختم قرآن و ختم صلوات در طول سفر که در ویژه نامه آمده بود مطرح شد. و در ادامه معرفت جویان پس از اقامه نماز مغرب و عشا و صرف افطار به همخوانی اشعار در وصف امام حسن(ع) و گفتگوی صمیمانه در اتوبوس پرداختند.

و سپس فیلم سینمایی ........ پخش گردید.

بازدید از فرهنگسرای پارک موضوعی زیارت

معرفت جویان در دو گروه با حضور مدیر کاروان ساعت 18 از این نمایشگاه بازدید کردند. در این نمایشگاه شبیه سازی شب اول قبر و شفاعت امام رضا (ع) فضا سازی شده بود.

دوره آموزشی تدبر در قرآن

اولین جلسه کلاس تدبر در قران ساعت 23 در سالن اجتماعات هتل با حضور حجت الاسلام والمسلمین شیخ زاده برگزار گردید. در این جلسه ابتدا تفاوت نگاه تدبری با نگاه تفسیری بیان گردید سپس اهداف نزول آیات و اهمیت و معنای تدبر مطرح شد. در ادامه ایشان به تدبر در سوره مبارکه تکاثر پرداختند. این سوره از آن جهت انتخاب گردید که معرفت جویان عصر آن روز از نمایشگاه موضوعی زیارت که شبیه سازی شب اول قبر می باشد بازدید کردند. و در ادامه در این جلسه از معرفت جویان با چای و کیک پذیرایی به عمل امد. گفتنی است اين طرح جامع بعد سفر مشهد نیز ادامه دارد.

برگزاری گعده با حضور مدیر مرکز

در این گعده که در حرم مطهر برگزار گردید مدیر مرکز به دو شبهه طرح شده در اتوبوس پاسخ داده و در ارتباط با آداب زیارت مطالبی در خور توجه مطرح نمود.

دیدار با ایت الله سید جعفر سیَدان

دیدار با حجت الاسلام و المسلمین سید جعفر سیَدان یکی از بزرگترین علمای شیعه ساعت 17 تا قبل از نماز مغرب و عشا در دفتر کار ایشان برگزار گردید.

ایشان حول موضوع قرآن و کاربرد آن در زندگی صحبت نموده و و در ادامه به سوالات معرفت جویان پاسخ داده و در انتها به مشاوره خصوصی پرداختند.

در انتها دو کتاب به نام های مرض دین از صافی گلپایگانی و کتاب دروس اعتقادی به قلم خودشان به معرفت جویان اهدا کردند.

برنامه تفریحی سرزمین موج های آبی

بعد از افطار ساعت 21 گروهی از معرفت جویان به برنامه تفریحی سرزمین موج های آبی پرداختند.

گعده با حضور مدیر مرکز

ساعت 15 الی 17 گعده با موضوع تدبر در قران با حضور حجت الاسلام کوهی برگزار گردید.

برگزاری مراسم میلاد امام حسن (ع)

بعد از صرف افطار معرفت جویان در مکان رستوران هتل مراسم جشنی به مناسبت میلام امام حسن (ع) برگزار کردند. در این مراسم به معرفت جویانی که تاریخ تولدشان در این ایام بود هدایایی داده شد.

گعده تدبر در قرآن

برگزاری دوره های تربیتی آشنایی با اندیشه های مرحوم آیت الله علی صفایی حائری

اولین جلسه این دوره با حضور استاد حجت الاسلام سید علی هاشمی در هتل ساعت 15 تا 17 برگزار گردید.

در این جلسه دو نوع دین مطرح شد که دین ابتدائی آن مقلدانه نام دارد و در نهایت به پوچی می رسد سپس فلسفه پوچی بیان شد و بهشتی که در ذهن ما ترسیم شده و خسته کننده بودن این بهشت برای ما و در نهایت تمام چیزهایی که در ذهن ماست خسته کننده است. هم چنین چند رمان از آلبرت کامو و سارتر معرفی گردید.

حرم شناسی

در ابتدا حجت السلام اکبری در ارتباط با کیفیت شب قدر و آداب زیارت صحبت کردند سپس حجت الاسلام سید میرزا علی در ارتباط با حرم شناسی و تاریخچه حرم توضیحاتی را ارائه نمودند.

شرکت در نمایش آئینی راز روزبه

بعد از صرف افطار در یکی از پارک های شهر مشهد ساعت ۲۱:۳۰ معرفت جویان در نمایش آئینی راز روزبه شرکت نمودند. این تئاتر در رابطه با زندگی سلمان فارسی و در سالن شهدای راه آهن واقع در بلوار شهید کامیاب برگزار گردید.

برگزاری دوره های تربیتی آشنایی با اندیشه های مرحوم آیت الله علی صفایی حائری

در این جلسه نسبت دین مقلدانه را با دین دیگر بسط دادند و آن دین تحت عنوان دین اصیل مطرح و در ده مرحله ترسیم کردند. اعم از اسلام، ایمان، تقوا، اخبات و... لقاء الهی و این مطلب بیان گردید که دین فعلی ما شامل هیچ کدام نمی شود.

برگزاری دوره های تربیتی آشنایی با اندیشه های مرحوم آیت الله علی صفایی حائری

در این جلسه این موضوع مطرح گردید که همه ادیانی که در جلسه های قبل مطرح شد یک پیش نیاز دارد و آن حریت است و این سوال که چه زمان این حریت در ما وجود دارد. 

برگزاری گعده تدبر در قرآن

گعده  تدبر در قران با حضور خانم رییسی مربی هسته های تربیتی در حرم مطهر  ساعت 30 دقیقه بامداد الی 1:30 برگزار گردید.

در این گعده امام شناسی در پرتو تدبر در اذن دخول و تعمق در فلسفه زیارت امام و زیارت جامعه ارائه گردید.

دوره آموزشی تدبر قران

کلاس تدبر در قران با حضور خانم رییسی مربی هسته های تربیتی در حرم مطهر  ساعت 15 بامداد الی 17برگزار گردید.

در این جلسه جایگاه قرآن در زندگی ارائه گردید هم چنین به بیان روش های تدبر با محوریت سوره مبارکه انسان  واستماع سوره، طهارت، روش مندی در فهم، انس، تفاوت تدبر و تفسیر به رای، بررسی امکان مواجهه مستقیم با قرآن پرداخته شد.

لازم به ذکر است از این گعده فیلمبرداری و در برنام خلوتگه انس از شبکه قران پخش گردید.

مراسم وداع جمعی با امام رضا

بعد از اتمام مراسم شب قدر در حرم مطهر همه معرفت جویان با حضور مدیر کاروان حجت الاسلام کوهی زیر باران رحمت الهی در صحن قدس دور هم گرد آمده و زیارت وداع حضرت ثامن الحجج را زمزمه کرده و با آن حضرت عهد بستند.

 


١٥:٠٥ - يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٦٦٦٩٨    /    تعداد نمایش : ٢٣١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
ساعت
تقویم
اوقات شرعی