اخبار > گزارش همایش وحدت حوزه و دانشگاه
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش همایش وحدت حوزه و دانشگاه

همایش وحدت حوزه و دانشگاه روز پنج شنبه مورخ 25  آذر 95  ساعت 7:30 الی 9:30در سالن خرد واقع در دانشکده پزشکی برگزار گردید.

          

در این نشست که با حضور حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای علی سر لک، ریاست  محترم نهاد مقام معظم رهبری حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر مقامی و مدیریت  حوزه های فارس حجت الاسلام عابدی و روحانیان امور مبلغین برگزار شد، هریک از شرکت کنندگان به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود در خصوص مباحث وحدت حوزه و دانشگاه و راهکارهای همکاری و تعامل مشترک حوزه و دانشگاه پرداختند.

            

 

این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی و قرائت دعای فرج آغاز شد.

 ابتدا حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای سرلک ضمن خوش آمد گویی به حاضرین و تبریک میلاد حضرت محمد و امام جعفر صادق (ع) سخنان ارزشمندی ایراد نمودند و فرمودند: وحدت حوزه و دانشگاه به این معنا نیست که شبیه هم باشند چرا که حوزه و دانشگاه در سیستم تشکیلاتی و مدیریتی تفاوت‌هایی با هم دارند بلکه معنای وحدت حوزه ودانشگاه این است که حوزه و دانشگاه مکمل یکدیگر باشند. و در ادامه برای ایجاد وحدت بین حوزه و دانشگاه به دو اصل اشاره کردند:

1- درک متقابل: برای درک تفاوت ها،  باید خود  را جای هم قرار دهیم  اگر وحدتی ایجاد نمی شود  این است که درک متقابلی از یکدیگر نداریم.

2- وحدت در  اهداف:  حوزه و دانشگاه باید در اهداف و جهت‌گیری‌های کلی وحدت داشته باشند.

هدف علم این است که انسان را به آرامش برساند ولی اکنون هدف علم فراموش شده و مدرک گرایی جای آن را گرفته است . اهداف باید بالاتر  از صنف باشد  ولی متاسفانه حوزه خیلی از اهداف خود فاصله گرفته است .  

        

 

پس از سخنرانی اقای سرلک کلیپی مربوط به وحدت  حوزه و دانشگاه پخش شد.

در ادامه حجت الاسلام عابدی رییس حوزه های فارس به سخنرانی پرداختند و فرمودند:.حقیقت وحدت حوزه و دانشگاه چیزی نیست که امروز به وجود آمده باشد، بلکه در اصل هویت این دو نهاد این اشتراک و وحدت ریشه در اصل حقیقت و نظام هستی دارد.

     

 

در ادامه ایشان با اشاره به حدیث «و اعلم أنّه لا علم کطلب السلامة و لا سلامة کسلامة القلب از امام باقر(ع) افزود: وحدت حوزه و دانشگاه در لسان ائمه اطهار به ویژه امام باقر(ع) این‌گونه مطرح‌شده است که« بدان كه هيچ دانشى چون طلب سلامتى نيست و هيچ سلامتی مانند سلامت قلب و روح نیست»

مدیریت حوزه های فارس اضافه کردند: بحث‌های مختلف ادبیاتی درباره این حدیث گهربار وجود دارد، به‌طور مثال بهترین علم کدام است؟ آیا دانشی که در طلب سلامتی نکوشد دانش است یا خیر؟ یا اصلاً دانش و علمی وجود دارد یا خیر و مباحث دیگر.

وی تاکید کردند بر اساس این حدیث اگر مرکزی بود که در آن مرکز به دنبال تحقیق و پژوهش برای سلامتی نبود، آن مرکز چه مرکز حوزوی باشد و چه مرکز دانشگاهی، مرکز علمی نیست.

ایشان در ادامه فرمودند: حال معنای سلامتی در این حدیث گهر بار چیست؟عرب وقتی سلامت را استفاده می‌کند در مقابل آن آفت است، این آفت ممکن است عیب، نقص و مانند آن باشد.با این اوصاف اگر یک مجموعه چه در حوزه و چه در دانشگاه به دنبال برطرف کردن‌ عیب‌ها و نواقص موجود در انسان یا جامعه باشد می‌توان آن مرکز را مرکز علمی دانست.

حجت‌الاسلام والمسلمین عابدی اظهار داشتند: از هیچ‌کسی ، چه طلبه‌ها که نماینده حوزه هستند و چه دانشجویان که نماینده دانشگاه هستند مقبول نیست که بخواهد زندگی خودش را بدون علم سپری کند و عمرش را به پایان برساند.

در ادامه ایشان در معنای حدیث امام صادق: ( که اگر کسی تحقیق و تعلم را با تنبلی و سستی فراموش و ترک کرد خداوند خصم او می‌شود،) فرمودند: یعنی اگر یک دانشجو یا طلبه اهل تحصیل علم و تفقه نباشد خداوند دشمن او می‌شود. فقها از این احادیث برداشت کرده اند که اگر کسی ارزش تعلیم و تعلم را فراموش کند روز قیامت دچار عقوبت است، اگر کسی به حق این نکته را در زندگی خود مورد توجه قرار دهد دنیا آباد می‌شود.

حجت الاسلام عابدی بیان کردند: حضرت علی(ع) می‌فرماید «العلم سلطان»، نمی‌گوید عالم سلطان است، می‌فرماید علم سلطان است،  اینکه در این حدیث منظور از سلطان پادشاه و ملک است یا حجت‌ داشتن است جای بحث دارد.اگر حوزه و دانشگاه به این حدیث عمل کنند و دنبال علم بروند و علم حاکم شود، در کل نظام هستی صاحب اقتدار می‌شوند، و هرگاه طلبه و دانشجو به دنبال مسائل غیر علمی و حاشیه‌ای بروند از اقتدار آنان کاسته می‌شود.

ایشان در ادامه به  بیان داستان زیبای میرزای قمی و فتحعلیشاه پرداختند .

 

استاد بزرگ حوزه در پایان با با اشاره به حدیثی از امام صادق(ص) افزود: «مَن‏ تَعَلَّمَ‏ لِلَّهِ‏، وَ عَمِلَ‏ لِلَّهِ، وَ عَلَّمَ لِلَّه»،  به سه رسالت طلبه  ها اشاره کردد: هر کس برای خدا علم بیاموزد و با خدا معامله کند، و برای خدا به دیگران بیاموزد و تبلیغش برای خدا باشد، خداوند این فرد را با عظمت در ملکوت یاد می‌کند.

    

 

ودر انتها همایش، از جناب آقای ایمانیه رییس دانشکده پزشکی و مدیریت سابق حوزه حجت الاسلام والمسلمین   جناب آقای ذوالقدر و  اساتید برجسته حوزه  جناب اقای یزدانی و سر کار خانم پرهیزگار و کارشناس مسبق حوزه اقای غلام پور و سر کار خانم غزنوی تقدیر شد.

مداحی به مناسبت تولد رسول و امام جعفر صادق پایان بخش مراسم بود.

لازم به ذکر است نمایشگاه کتاب نیز در همایش بر پا بود.

 

     

 

 


١٠:٠٩ - يکشنبه ٥ دی ١٣٩٥    /    عدد : ٦٥٥٣٨    /    تعداد نمایش : ٤١٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
ساعت
تقویم
اوقات شرعی