اخبار > 25 ذی الحجه روز نزول هل أتی درشأن اهل بیت پیامبر اعظم (ص)
 


  چاپ        ارسال به دوست

25 ذی الحجه روز نزول هل أتی درشأن اهل بیت پیامبر اعظم (ص)

25 ذی الحجه روز نزول هل أتی درشأن اهل بیت پیامبر اعظم (ص)

سورة «هل اَتي» يكي از اسناد مهم فضيلت امام علي (ع) و اهل بيت پيامبر (ص) است، دقّت در محتواي اين سوره و تعبيرات آن و همچنين شأن نزولي كه براي آن ذكر شده پرده از روي مسائل زيادي برمي‌دارد.
درست است كه آيات اين سوره، يك بحث كلي را مطرح مي‌كند ولي هفده آيه آن كه از آيه «اِنَّ الاَبْرارَ يَشْربُون مِنْ كَاْسٍ كانَ مِزاحُها كافُوراً» آغاز مي‌شود و تا آيه 22 ادامه دارد، دربارة گروهي به عنوان «اَبْرار» (نيكان) سخن مي‌گويد، ولي شأن نزول‌ها و روايات متعددي كه در منابع معروف اسلامي وارد شده ، نشان مي‌دهد كه مصداق اتم و اكمل ابرار در اين آيه ، علي (ع) و  حضرت فاطمه و حسن و حسين (ع) بوده‌اند.
قابل توجه اينكه در اين آيات هفده گانه از انواع نعمتهاي بهشتي ، و برترين و بالاترين آنها
اعم از معنوي و مادي بحث شده است ، باغهاي بهشتي ، چشمه‌هاي شراب طهور بهشتي ، لباسها ، زينتها ، غذاها، تختها ، و سريرها ، خدمتكاران ، بالاخره نعمت‌هاي بزرگ و ملك عظيم سخن مي‌گويد، در كمتر سوره‌اي از سوره‌هاي قرآن اين همه نعمت‌هاي بهشتي در حد بالا در كنار هم قرار گرفته ، و اين نشان مي‌دهد كه منظور از «ابرار» در اينجا افراد عادي نيستند، بلكه نيكان و پاكاني در اوج عظمت و قرب به خدا مي‌باشند.
تنها نعمتي كه در لابلاي اين همه نعمت به آن اشاره نشده، همان همسران و حوريان بهشتي است كه بعضي از آگاهان به رموز قرآن مي‌گويند اين امر به احترام بانوي اسلام فاطمه زهرا (س) بوده است.
اين نكته نيز قابل توجه است كه نشانه‌هايي از «ابرار و نيكان» در آيات 7 تا 10 اين سوره ذكر شده است كه وضع آنها را روشنتر مي‌سازد، مي‌فرمايد
«يُوْفُونَ بِالنَّذْرِ وَ يَحافُونَ يَوْماً كانَ شَرُّهُ مُسْتَطيراً
وَ يُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلي حُبِّهِ مِسْكيناً وَ يَتيماً وَ اَسيراً ـ اِنَّما نُطْعِمُكُمْ لِوَجْهِ اللهِ لا نُريدُ مِنْكُمْ جَزاءً وَلا شُكُوُراً اِنّا نَخافُ مِنْ رَبِّنا يَوْماً عَبُوساً قَمْطَريراً »
[ابرار (نيكان) از جامي مي‌نوشند كه با عطر خوشي آميخته است .
از چشمه‌اي كه بندگان خاص خدا از آن مي‌نوشند، و از هر جا بخواهند آن را جاري مي‌سازند!
آنها به نذر خود وفا مي‌كنند و از روزي كه عذابش گسترده است مي‌ترسند.
و غذاي (خود) را با اينكه به آن علاقه (و نياز شديد) دارند به مسكين و يتيم و اسير مي‌دهند .
(و مي‌گويند) ما شما را براي خدا اطعام مي‌كنيم و هيچ پاداش و تشكري از شما نمي‌خواهيم .
ما از پروردگارمان خائفيم در آن روز كه سخت و شديد است].

شان نزول سوره انسان
درباره شأن نزول اين سوره از امام باقر (عليه السلام) روايت شده است: امام حسن و امام حسين (عليهم السلام) در دوران كودكي بيمار شدند پيامبر (صلي الله عليه و اله وسلم) از آنها عيادت كرد و به امام علي (عليه السلام) فرمود: اي ابالحسن اگر براي فرزندانت نذري كني خداوند به ايشان عافيت مي بخشد.
امام علي(عليه السلام) و فاطمه (سلام الله عليها) و فضه نذر كردند كه سه روز روزه بگيرند تا بيماري حسنين شفا يابد. بچه ها بهبودی یافتند در روز اول هنگام افطار مسكيني به در خانه آمد و تقاضاي غذا كرد. ايشان غذاي خود را به او دادند. روز دوم هنگام افطار يتيم و در روز سوم اسيري به در خانه آمدند و آنها غذاي خود را به آنها دادند.و خود با آب افطار نمودند روز بيست و پنجم ماه ذي الحجه جبرئیل بر پیلمبر اکرم نازل شد و این سوره را بر ایشان قرائت و وارد نمود.

فضیلت و خواص سوره انسان
- امام جعفر صادق (عليه السلام) فرمودند: قرائت سوره انسان موجب تقويت و نيرومندي روح و قوي شدن اعصاب و آرامش يافتن اضطراب است و اگر كسي كه در قرائت آن ضعيف است و نمي تواند آن را بخواند اگر اين سوره را بنويسد و پس از شستن آب آن را بنوشد از ضعف نفس نجات می یابد و نتيجه بخش است
- رسول خدا صلي الله عليه و آله وسلم در فضيلت اين سوره فرمودند: هر كس سوره انسان را قرائت نمايد پاداش او بهشت و حوريان بهشتي خواهد بود.
-امام صادق (عليه السلام) همچنین فرمودند: هر كه سوره انسان را قرائت نمايد خداوند او را با تعداد زيادي از حوريان بهشتي تزويج نمايد و در سراي باقي با پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله وسلم خواهد بود.
- در سيره امام رضا عليه السلام آمده است: ايشان در نماز صبح روز دوشنبه و پنجشنبه در ركعت اول سوره حمد و انسان و در ركعت دوم بعد از حمد سوره غاشيه را قرائت مي نمودند و مي فرمود: هر كس در نماز صبح روز دوشنبه و پنجشنبه اينگونه نماز بخواند خداوند در اين دو روز ايشان را از شرور در امان مي دارد.
- امام صادق عليه السلام همچنين فرمودند: من ضامنم براي هر يك از شيعيانم كه در نماز صبح روز پنجشنبه سوره انسان را بخواند و اگر در آن شب يا روز بميرد با امنيت و بدون حساب از گناهاني كه انجام داده وارد بهشت مي شود و ديوان حسابرسي براي او باز نمي شود و در قبر از او پرسشي نخواهد شد و اگر زنده بود در حفظ و امان الهي است و آفات دنيا از او برداشته مي شود و چيزي از جنبنده هاي زميني تا پنجشنبه بعد به او آسيبي نمي رساند.

منابع:

مجمع البيان، ج10, ص206
(4) ثواب الاعمال، ص121
(5) من لا يحضره الفقيه، ج1، ص308
(6) الاصول السته عشر، ص3


٠٨:٤٦ - چهارشنبه ٧ مهر ١٣٩٥    /    عدد : ٦٤٩٢٧    /    تعداد نمایش : ٢٠١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
ساعت
تقویم
اوقات شرعی