اخبار > نگاهی کوتاه به وظیفه دولت اسلامی در مقابل دین
 


  چاپ        ارسال به دوست

نگاهی کوتاه به وظیفه دولت اسلامی در مقابل دین

قابل ذکر است متن زیر با در خواست تعدادی از دین پژوهان، بر روی خروجی سایت قرار گرفته است و حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مرکز شیراز هیچ گونه دخل و تصرفی در تهیه این بیانیه نداشته است.

 

 

نگاهی کوتاه به وظیفه دولت اسلامی در مقابل دین:

یک سوال اساسی در این زمینه این است که دغدغه دیندار بودن یا نبودن مردم در جامعه اسلامی بایدبا چه کسی یا کسانی باشد اصلا دولت اسلامی در این زمینه وظیفه ای دارد یا نه؟

اگر به تاریخ بنگریم پیامبران و امامان و اولیا خدا را می بینیم که این دغدغه را داشته اند و کار و زندگی خود را وقف کرده بودند و مجاهدانه و خالصانه در راه خدا تلاش می کردند که دین، ان طور که هست در تمامی ارکان زندگی مردم بروز و ظهور کند،همینطور تلاش می کردند که دولت اسلامی تشکیل دهند تا از این طریق بتوانند احکام را بصورت کامل اجرایی کنند در حالیکه پیش از تشکیل دولت؛ نقش هدایتگری خود را برای مردم داشته اند اما اجرای بسیاری از احکام اسلامی بدون وجود ساختارهای کلان اسلامی میسر نخواهد بود، در حال حاضر وظیفه اجرایی کردن احکام اسلامی که مجلس محترم آنها را تدوین میکند با چه کسی است ؟

اصلا اگر غصه دین وجود نداشت لزوم ایجاد انقلاب اسلامی و تشکیل حکومت وساختارهای دینی و تلاش مجاهدان و شهدای انقلاب و امام بزرگوارمان ، بی معنی نمیشد؟

درست است که ما در عرصه فرهنگی نمی توانیم به سادگی یک متولی خاص پیدا کنیم چرا که فرهنگ مقوله ای است که به همه مربوط است، حوزه ها و دانشگاهها در این زمینه حالت تبیین دین را دارند؛ اما وظیفه ترویج دین به جد بر دوش دولت است.هما نطور که امام علی (ع) می فرمایند:"مردم به دین ملوکشان هستند"از تاثیر رفتار دولتمردان بر مردم خبر می دهد ورئیس جمهور ، به عنوان رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی کشورو همچنین قوه اجراییه کشور  که وظیفه دارد تمامی قوانین مجلس را اجرا کند و این قوانین اعم از اقتصادی شامل مسایل فرهنگی و اجتماعی نیز می شودو اینها همه بیانگر نقش و وظیفه دولت در حوزه دین است.

فرهنگ و دین اسلام در کشور ما به گونه ای با هم تلفیق شده اند که به جرات می توان گفت فرهنگی مستقل از دین اسلام وجود ندارد و دین است که فرهنگ اصیل ما را ساخته است،در تاکید این مطلب بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) فرمودند:"دولت اسلامی مجری احکام خداست."برنامه دولت اسلامی آن است که همه بشر به سعادت برسند""در راس همه خدمت ها این است که موازین اسلامی را حفظ بکنند."

نتیجه اینکه همانطور که مقام معظم رهبری هدایتگر حکیم این نظام مساله فرهنگ دینی را در الویت قرار داده اند شایسته است دولت نیز دین را در اولویت اول خود قرار دهد و از انواع رسانه ها در این جهت کمک بگیردکه اگر دین اسلام به معنای واقعی کلمه در کشور اجرایی شود بسیاری از مسایل و مشکلات اعم از اقتصادی و اجتماعی و محیطزیستی توسط مردم حل خواهد شد .

والسلام علی من التبع الهدی

جمعی از دین پژوهان حوزه دانشجویی شیراز

 

 

 


١٤:٠٥ - دوشنبه ٩ تير ١٣٩٣    /    عدد : ٥٤٣٠٥    /    تعداد نمایش : ٢٧٨٢


کاربر مهمان
1393/05/11 10:57
0
0
خوب بود ک همه حوزوی ها احساس مسیولیت میکردن و حداقل ی نظر کارشناسی اینجوری میدادن حوزه ها سر در لاک خود کردند متاسفانه و فقط احکام میگن.!!!
کاربر مهمان
1393/04/17 14:16
0
1
اگه همه ام علامه دهر باشن بازم دلیلی نداره ما همه چیزهای مضر رو آزاد کنیم مث اینه که سم رو تو فضا پخش کنیم بعد بگیم مردم اینقد فهیم هستن که خودشون رو حفظ میکنن.به هر حال همه هم مث هم نیستند و عده ای تا بیایند امتحان کنندو و متوجه مضر بودنش بشن جامعه تلفاتی داده پس چ بهتر از اول جلوش گرفته بشه
کاربر مهمان
1393/04/16 12:34
0
0
دوست من سلام! من هم موافق فیلتر ذهنی هستم اما بعضی چیزها اساسا مشکل دارن و با هدف دشمنی ایجاد شدن بنظر من اونها همیشه باید فیلتر بمونن
کاربر مهمان
1393/04/16 5:29
0
0
کجاش خنده بازاره؟اتفاقا اگه مردم دین دار شدند و اصول اعقادات رو تو حوزه یاد گرفتند اون وقت میشه همه ی فیلترها را برداشت چون دیگه نیازی نیست یکی یکی شبه های مسخره ی ماهواره و... رو جواب بدن افراد جامعه اینقدر اگاهی دارند که اعتقاداتشون متزلزل نشه اینطوری که از دین مون هیچی ندونیم و اونا سواستفاده کنن نامردیه نه؟؟؟؟؟
کاربر مهمان
1393/04/16 5:28
1
1
کاش شما فک کنی واقعا کجاش خنده بازاره؟اتفاقا اگه مردم دین دار شدند و اصول اعقادات رو تو حوزه یاد گرفتند اون وقت میشه همه ی فیلترها را برداشت چون دیگه نیازی نیست یکی یکی شبه های مسخره ی ماهواره و... رو جواب بدن افراد جامعه اینقدر اگاهی دارند که اعتقاداتشون متزلزل نشه اینطوری که از دین مون هیچی ندونیم و اونا سواستفاده کنن نامردیه نه؟؟؟؟؟
کاربر مهمان
1393/04/12 0:1
1
1
فک کن حوزه ها بیایند دین به مردم یاد بدن بعد از اون طرف دولت هم فیس بوک و ماهواره و...همه چی رو رفع فیلتر کنه خنده بازاری میشه هاااااااااااا....
کاربر مهمان
1393/04/10 11:35
0
0
باسلام مطلب خوب و به روزی بود،واقعا استفاده کردم امیدوارم بازم از اینطور مطالب بگذارید
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
ساعت
تقویم
اوقات شرعی